Arktyka

Do pobrania: Opis pakietu „Pomiary meteorologiczne w Arktyce” + scenariusz lekcji online

Przed wyjściem z domu do szkoły czy pracy zwykle zastanawiamy się co na siebie włożyć. Jest to uwarunkowane nie tylko naszymi preferencjami, ale przede wszystkim tym, co czeka nas na zewnątrz. Zwracamy uwagę jaka jest temperatura powietrza, czy świeci słońce czy pada deszcz, grad lub śnieg, czy warto zabrać ze sobą kurtkę i parasol, czy założyć spodenki i sandały, czy może spodnie i wysokie buty. Nawet te proste codzienne decyzje zależą przede wszystkim od pogody.

Zgodnie z definicją, pogoda to chwilowy stan atmosfery wyrażony przez określone wartości elementów meteorologicznych i zjawisk atmosferycznych.

Pogoda czy tego chcemy czy nie, jest niezwykle istotna dla każdego z nas w każdej dziedzinie. Od temperatury, opadów, czy też wiatru, zależy nasze życie, gospodarka, rolnictwo, transport itd.

Na całym świecie istnieje sieć obserwatoriów meteorologicznych, w których prowadzone są obserwacje i pomiary stanu atmosfery. Zbierane w nich dane i statystyki oraz znajomość praw rządzących procesami atmosferycznymi, służą do określenia najbardziej prawdopodobnego przyszłego stanu pogody – czyli prognozy pogody.

Proponowany pakiet ma na celu zapoznanie uczniów z pomiarami prowadzonymi w ogródku meteorologicznym przy Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie i porównaniu do bieżącej pogody w miejscu zamieszkania. Do zadań wykorzystano dostępne w internecie meteorologiczne bazy danych. Dodatkowo dołączono kilka łamigłówek matematycznych.

Pomiary meteorologiczne w Arktyce